Napisz do nas: pp26@poczta.onet.pl
Niepubliczne Przedszkole "Pluszowy Miś"

Scenariusze-obszar 8

SCENARIUSZ NR 1 – obszar 8
„Leśny spacer”
Data: 18.02.2014r. (wtorek)
Grupa: „Pomarańczowy Miś” – dzieci w wieku od 3 do 6 lat
Współpraca:  Nadleśnictwo Kalisz
Miejsce: Las Winiarski - Leśne Centrum Edukacyjne

Cele:
-aktywne spędzanie czasu na powietrzu,
-ruch połączony z wysiłkiem fizycznym podczas pokonywania naturalnych przeszkód (wspinanie, przeskoki, marsz w przysiadzie, poruszanie się po linii krętej)
-zaznajomienie dzieci  z zimowym lasem
-zaznajomienie z zimowymi zwyczajami zwierząt leśnych
-dokarmianie zwierzyny leśnej
-aktywne zabawy z rodzicami

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Grupa wyruszyła autokarem o godz. 9.30 do Lasu Winiarskiego, oddalonego od naszego przedszkola ok. 10km. Na zajęcia w Leśnym Centrum Edukacyjnym zaprosiliśmy również rodziców dzieci.
 Udział wzięło 20 dzieci i 15 rodziców, oraz studentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego w Kaliszu, dwie wychowawczynie grupy i jedna asystentka. Zajęcia edukacyjne w lesie poprowadziła pani Leśnik Anna Sulewska.
Ścieżka przyrodniczo – leśna „Winiary” ma długość ok. 3 km, powierzchni 2 ha. Na jej trasie znajdują się 34 tablice, które przybliżają naukę o lesie, pokazują budowę
 i funkcjonowanie ekosystemów leśnych, a także produkcyjne i pozaprodukcyjne znaczenie lasu, tego co im zagraża, jak je chronimy i jaka jest rola leśników
 w gospodarowaniu zasobami przyrody.
Nasza lekcja podczas zimowego spaceru rozpoczęła się od rozpoznawania
i nazywania leśnych zwierząt, które zapadają w sen zimowy. Dzieci rozpoznawały zwierzęta na kolorowych planszach i wskazywały rozpoznane zwierzęta. Dowiedziały się też jak nazywają się zimowe domy zwierząt.
Dzieci wspólnie z panią leśnik spacerowały leśnymi alejkami, gdzie przy okazji, wraz  z rodzicami, rozwieszały karmę dla ptaków. Dowiedziały się o ptasich upodobaniach kulinarnych i przysmakach.
Kolejnym zadaniem przygotowanym podczas spaceru po leśnych ścieżkach był konkurs dla dzieci i ich rodziców – dzieci losowały karteczki z zadaniem
i wyruszały wraz z opiekunem w las na odnalezienie rozwiązania zadania. Wszyscy chętnie podjęli się tego wyzwania. Szukali w najciemniejszych zakamarkach lasu. Każdy przynosił dumnie swoje leśne skarby. Dzieci dowiedziały się podczas tej zabawy, że nie wolno wynosić nic z lasu, że nie wolno niszczyć okazów przyrody, bo mogą okazać się domem dla różnych leśnych zwierzątek. Zabawa na świeżym powietrzu wszystkim bardzo się podobała.
Podczas wędrówki przez las, pokonywania naturalnych przeszkód, np. leżących konarów drzew; dzieci dowiedziały się jak liczymy wiek drzewa, jakie  domki budują ptaki na drzewach lub też w jakich zamieszkują. Udało nam się podejrzeć wiele ciekawych i zupełnie dla nas nowych rzeczy, np. obejrzeliśmy dziuplę dzięcioła, czy też zapasy wiewiórki, która rozwiesiła jesienią na gałązce pozbierane leśne grzyby, zobaczyliśmy jak bociany budują swoje gniazdo i jaką rozpiętość skrzydeł ma orzeł bielik.
Zimowy spacer zaprowadził nas również do paśnika, do którego przychodzą sarny
i dziki. Dzieci przywiozły ze sobą smaczne przekąski dla tych zwierzaków – marchewkę i jabłka. Każdy mógł pomóc w zapełnianiu paśnika.
Na zakończenie spaceru, pani leśnik zaprosiła nas do środka budynku, w którym znajduje się sala edukacyjna. Tu mogliśmy się ugrzać przy kominku i obejrzeć zbiory leśnych zwierząt. Pani leśnik opowiedziała dzieciom ciekawostki o wystawionych zwierzętach.  Dzieci przygotowały podziękowania dla pani Ani za poświęcony czas i ukazanie nam magii zimowego lasu.
Wizyta w lesie trwała 2,5 godziny.

Zdjęcia :
http://pp26.kalisz.blizej.info/index.php?m=strona&id=62
 

SCENARIUSZ NR 2 – obszar 8

Zabawy z babcią i dziadkiem

1.    Grupa: „Biały Miś” (2, 3 latki)
2.    Data: 24.01.2014
3.    Opracowanie i prowadzenie: Wiesława Filipiak, Anna Dmytrów
4.    Temat zajęcia: „Zabawy z babcią i dziadkiem”

5.    Cele ogólne:
rozwijanie umiejętności ruchowych
kształtowanie poczucia rytmu
tworzenie przyjaznej atmosfery we wspólnej zabawie

6.    Cele szczegółowe (dziecko):
śpiewa i ilustruje ruchem treść piosenki na powitanie
tańczy na gazecie starając się utrzymać równowagę
reaguje na sygnał dźwiękowy podczas zabawy orientacyjno – porządkowej
porusza się w rytm muzyki wykorzystując balony
naśladuje sposób poruszania się konika w czasie zabawy tanecznej z bum bum rurkami

Przebieg:

1.„Zabawy z babcią” – piosenka na powitanie
Dzieci śpiewają piosenkę pt. „Zabawy z babcią”. Ilustrują ruchem treść refrenu razem
z babcią i dziadkiem (klaszczą nad głową, uderzają rękami o kolana, tupią rytmicznie).

2.„Zatańcz ze mną” – zabawa równoważna
Dzieci tańczą w parze z babcią lub dziadkiem na rozłożonej gazecie uważając, aby nie stanąć poza nią stopami.

3.„Zanieś śniadanko babci” – zabawa orientacyjno - porządkowa
Babcie siadają na krzesełkach w odległości 5 metrów od wnucząt. Dzieci na sygnał niosą im tacę z kubkiem i talerzykiem. Następnie zamieniają się rolami.

4.„Taniec z balonem” – zabawa taneczna
Dzieci tańczą z babcią lub dziadkiem z balonem umieszczonym między czołami. Podczas zabawy starają się jak najdłużej utrzymać balon między sobą.

5.„Koniki” – zabawa naśladowcza
Dzieci w parze z babcią lub dziadkiem poruszają się rytmicznie przy melodii ludowej
pt. „Koniki” trzymając oburącz za bum bum rurki. W czasie refrenu naśladują sposób poruszania się konika.

Zdjęcia:
pp26.kalisz.blizej.info/?m=strona&id=54
 


SCENARIUSZ NR 3 – obszar 8

SPRAWOZDANIE - obszar nr 8 -  aktywność w gronie rodziny

„Turystyka łączy pokolenia, czyli z przedszkolakiem na rowerze”

Termin: 29.03.2014. (sobota)
Miejsce zbiórki: Plac przed Kaliskim Teatrem
Godzina zbiórki: 10:00
Grupa: rajd organizowany dla wszystkich chętnych związanych ze społecznością przedszkola (rodzice z dziećmi, pracownicy) oraz członków KTK „Cyklista” Kalisz
Współpraca: Klub Turystyki Kolarskiej „Cyklista” Kalisz

Cele :
aktywne spędzanie czasu na powietrzu,
integracja społeczności przedszkolnej
zaznajomienie dzieci z krajobrazem parku miejskiego i okolic
zaznajomienie z wiosennymi zwyczajami zwierząt zamieszkujących park
poszukiwanie pierwszych oznak wiosny
aktywne zabawy z rodzicami

W rajdzie wzięło udział ok. 50 osób, w tym 15 naszych przedszkolaków z rodzicami
i rodzeństwem.
Przed wyruszeniem w drogę, jeden z członków Klubu Turystyki Kolarskiej „Cyklista” Kalisz opowiedział naszym najmłodszym uczestnikom rajdu, jak powinien być prawidłowo ubrany rowerzysta. Opowiadał o zaletach posiadania kasku i ochraniaczy. Przy okazji, wręczył wszystkim odblaskowe opaski, aby być widocznym na drodze. Po założeniu ich na nadgarstki i pamiątkowym zdjęciu, ruszyliśmy przed siebie.
Kierując się do miejscowości Szałe, jechaliśmy ścieżką rowerową prowadzącą przez park, łąki i las. Uczestnicy rajdu zmuszeni byli do pokonywania naturalnych przeszkód, np. leżących konarów drzew czy nierównej nawierzchni. Dzieci widziały parkowe zwierzęta (wiewiórki, ptaki) a w drodze do lasu udało nam się także zobaczyć bobra, odpoczywającego na brzegu rzeki.
Na wyznaczone miejsce dojechaliśmy ok. godz. 11.30. Mieliśmy krótką przerwę na zregenerowanie sił. W miejscu odpoczynku, nad zbiornikiem wodnym Szałe, dzieci mogły trochę pobiegać i miały czas na zabawę na świeżym powietrzu. Ok. 12:00 ruszyliśmy w drogę powrotną.
W sumie, pokonaliśmy dystans ok. 15 kilometrów. Wszyscy dali sobie z nim radę! Rodzice byli bardzo zadowoleni ze wspólnego wyjazdu i chętnie wezmą udział w podobnych akcjach.


zdjęcia:
pp26.kalisz.blizej.info/index.php?m=strona&id=70
 
 

Pozłożeniu sprawozdania:
 
Wpólne zabawy ruchowo-gimnastyczne z uczniami klas I. Szkoły Podstawowej Nr 7 im A. Mickiewicza w Kaliszu.
 
zdjęcia:
http://pluszowymis.kalisz.blizej.info/?m=aktualnosc&id=147