Napisz do nas: pp26@poczta.onet.pl
Niepubliczne Przedszkole "Pluszowy Miś"

Scenariusze-obszar 2



SCENARIUSZ NR 1 – obszar 2

Data: 14.02.2014r.
Grupa: Żółty Miś (3-6-latki)
Prowadzący: Anna Dmytrów
Temat zajęć: Aerobik dziecięcy- „Marsz po zdrowie”


CELE OGÓLNE:
•    kształtowanie sylwetki
•    wzmacnianie siły poszczególnych partii mięśni
•    wzmacnianie cech motorycznych: szybkość, siła, wytrzymałość
•    rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowej
•    zwiększanie orientacji przestrzennej
•    poprawianie samopoczucia
•    poprawienie zdolności koncentracji
•    działanie odstresowujące, rozładowanie i łagodzenie napięcia nerwowego
•    tworzenie klimatu dobrej zabawy
•    wyrabianie poczucia rytmu i estetyki ruchu

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.    Dzieci słuchają informacji nauczyciela. Poznają ćwiczenia   przygotowują się do świadomego i aktywnego udziału w zajęciach. Dzieci ustawiają się w czteroszeregu, trzeci szereg pokrywa pierwszy szereg, czwarty szereg pokrywa drugi szereg.

2.    Dzieci wykonują polecenia nauczyciela:

TAKT 1
Marsz w miejscu w rytm muzyki.

TAKT 2
 1 -  4 kroki  w tył 
PN krok w tył
LN krok w tył
PN krok  w tył
LN „tap” dotknięcie palcami stopy w tył

TAKT 3
 1 -  4 krok  w przód 
LN krok  w przód 
PN krok  w przód 
LN krok  w przód 
Akcent PN w przód akcent piętą

TAKT 3
Marsz w miejscu w rytm muzyki.

TAKT 4
Podczas marszu dzieci wykonują rączkami młynek, równocześnie maszerując w rytm muzyki- 4 razy.

TAKT 5
1 -  4 krok  w przód 
LN krok  w przód 
PN krok  w przód 
LN krok  w przód 
Akcent PN w przód akcent piętą

TAKT 6
 1 -  4 kroki  w tył 
PN krok w tył
LN krok w tył
PN krok  w tył
LN „tap” dotknięcie palcami stopy w tył

TAKT 7
PN 2 kroki odstawno – dostawne LN „tap” powrót LN 2 kroki odstawno – dostawne PN „tap”

TAKT 8
Marsz w miejscu w rytm muzyki. Wyrzut rączek w górę w prawą stronę, wyrzut rączek w górę lewą stronę- 4 razy.

TAKT 9
Marsz w miejscu w rytm muzyki. Wyrzut rączek w dół w prawą stronę, wyrzut rączek w dół w lewą stronę- 4 razy.

TAKT 10
1 -  4 kroki  w tył 
PN krok w tył
LN krok w tył
PN krok  w tył
LN „tap” dotknięcie palcami stopy w tył

TAKT 11
1 -  4 krok  w przód 
LN krok  w przód 
PN krok  w przód 
LN krok  w przód 
Akcent PN w przód akcent piętą

TAKT 12
PN 4 kroki w obrocie w prawo LN „tap” klaśnięcie w dłonie powrót 4 kroki w obrocie w lewo PN „tap” klaśnięcie w dłonie.

TAKT 13
Marsz w miejscu w rytm muzyki.


3.    Dzieci wykonują ćwiczenia uspakajające- oddechowe. Wdychają powietrze nosem, a wypuszczają ustami, wykonując przy tym wymach ramionami.

Zdjęcia:
pp26.kalisz.blizej.info/?m=strona&id=49
 


SCENARIUSZ NR 2 – obszar 2

Data: 10-14.02.2014r.
Grupa: Biały Miś (2,5-3-latki)
Prowadzący: Anna Dmytrów
Rodzaj zajęć: Stymulacja dotykowo-słuchowa
Temat zajęć: Masażyk dziecięcy- „Leci listek”

CELE OGÓLNE:
•    stymulacja dotykowo – słuchowa
•    wydłużanie czasu koncentracji uwagi nad daną czynnością
•    pogłębienie więzi emocjonalnej z kolegą
•    uwrażliwienie u dzieci zmysłu dotyku
•    wyrabianie u dzieci umiejętności odprężenia

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.    Ćwiczenia stóp na macie masującej- dzieci kolejno przechodzą po tzw. „jeżykach”, wykonując masaż stóp pobudzający krążenie.

2.    Masażyki dziecięce- nauczycielka wykonuje pokazowy masażyk, na plecach osoby dorosłej, inspirowany rymowanką – „Tu płynie rzeczka” – rysowanie palcem, kroczenie opuszkami palców, całymi dłońmi, dłońmi zwiniętymi w pięści, delikatne szczypanie, zataczanie kół itp. Następnie prosi dzieci o powtarzanie tekstu i wykonywanie odpowiednich czynności- masażyku na ciele kolegi. Pierwszy masażyk powtarzany jest w celu przypomnienia ćwiczenia. Drugi masażyk wykonywany jest w ten sam sposób. Po prezentacji na osobie dorosłej, masażyk dziecko wykonuje na ciele kolegi: stuka opuszkami po plecach, uciskam leciutko jedno miejsce, głaszcze plecy kolegi.     Teksty rymowanek pochodzą z pozycji Marty Bogdanowicz: PRZYTULANKI, CZYLI WIERSZYKI NA DZIECIĘCE MASAŻYKI.

„Tu płynie rzeczka”

Tutaj płynie rzeczka
(wzdłuż kręgosłupa rysujemy z góry na dół falistą linię)
Tu przyszła pani na szpileczkach
(szybko kroczymy po plecach opuszkami palców wskazujących)
Potem przeszło stado słoni
(powoli kroczymy wewnętrzną stroną dłoni)
A za nimi stado koni
(szybko, z wyczuciem stukamy pięściami)
Potem przeszła szczypaweczka
(lekkie szczypanie po bokach kręgosłupa)
Zaświeciły dwa słoneczka
(powoli zataczamy dłońmi koła, aż poczujemy ciepło)
Spadło drobniutki deszczyk
(leciutko stukamy opuszkami palców na dole pleców dziecka)
Czy poczułeś dreszczyk?
(niespodziewanie, delikatnie szczypiemy dziecko w kark)


Leci listek, leci przez świat
(wędrujemy opuszkami palców dwa razy)
Gdzieś tam na ziemię cicho spadł.
(lekko naciskamy je w jednym miejscu)
Leci drugi, leci trzeci,
(szybko, z wyczuciem stukamy wszystkimi palcami)
Biegną zbierać listki dzieci.
(jak wyżej)
No, a potem wszystkie liście
(głaszczemy dziecko po plecach)
Układają w piękne kiście.
(jak wyżej)

Zdjęcia:
pp26.kalisz.blizej.info/?m=strona&id=50
 

SCENARIUSZ NR 3 – obszar 2

Data: 27. 02. 2014 r.
Grupa: Żółty Miś dzieci 3, 4, 5, 6 – letnie
Prowadzący: Jarosław Wasielewski i Beata Kunicka
Temat: Pierwsza lekcja badmintona

Cele (dziecko):
Pozna dziedzinę sportową badminton,
Rozwinie zręczność i siłę fizyczną,
Doskonali koordynację ruchową,
Odczuwa radość z współdziałania w grupie,

Prowadzący zajęcia Jarosław Wasielewski należy do Kaliskiej Ligii Badmintona od 3 lat. Brał udział m.in. w Międzynarodowym Festiwalu Badmintona w Pabianicach, w Mistrzostwach Ostrowa Wielkopolskiego w Badmintonie oraz w Otwartych Mistrzostwach w Kępnie. Sezon rozgrywek w badmintona ukończył na 6 miejscu.

Przebieg zajęć:

1.    Pan Jarek przedstawił w skrócie dzieciom historię badmintona, zaprezentował różne rodzaje rakietek oraz lotek.
2.    Rozgrzewka: dzieci wykonały serię ćwiczeń rozgrzewających poszczególne części ciała. Wymachy oraz krążenia ramion w przód, w tył; przysiady, skłony w przód, ruchy naprzemienne ramion, krążenia nóg, stóp,
3.    Dzieci ćwiczyły odbijanie lotek rakietkami, jak również trafiały do celu lotkami do kosza stojącego na podłodze.

Zdjęcia:
pp26.kalisz.blizej.info/?m=strona&id=51