Scenariusze-obszar 1
Grupa różnowiekowa: „Zielony miś”
TEMAT ZAJĘCIA : „ Witamy wiosnę w Gazetkowie”
RODZAJ ZAJĘCIA : Zabawy ruchowe, twórcze zainspirowane słowem i muzyką
Opracowanie: Agnieszka Piotrowska-Wieczorek
CELE OGÓLNE :
• kształcenie inwencji twórczej dziecka, własnych kompozycji słownych, muzycznych i ruchowych
• dostarczenie dzieciom okazji do spontanicznych działań i wyrażania radości podczas zabaw ruchowych
CELE OPERACYJNE :
Dziecko:
• trafi przedmiotem do celu
• utrzymuje prawidłową postawę ciała
• przeskakuje obunóż nad przedmiotem (gazetą)
• ćwiczy sprawność manualną (darcie, kształtowanie kul)
• podrzuci i złapie kulkę (wykonaną samodzielnie z gazety)
• tańczy w kole
• określi właściwości gazety
• prawidłowo posługuje się narządami artykulacyjnymi
FORMY ORGANIZACYJNE:
• praca z całą grupą
• praca w parach
• praca indywidualna
TECHNIKI :
• ekspresja ruchowa
• lista atrybutów
• burza mózgów
METODY :
• czynne ; - zadań stawianych do wykonania
- kierowanie własną działalnością dziecka
• słowne - żywe słowo nauczycielki
- rozmowa
- opowiadanie twórcze
MIEJSCE ZABAWY : sala przedszkolna
PRZEBIEG:
1. Zabawa muzyczna „Jedzie pociąg z daleka” – zaproszenie dzieci w podróż do miasta „Gazetkowa”, gdzie powitamy nadchodzącą wiosnę. Każdy mieszkaniec znajduje sobie swój dom (gazetę rozłożoną na dywanie).
2. Ćwiczenie myślenia twórczego; tworzenie listy atrybutów gazety;
Instrukcja: weź do ręki gazetę, obejrzyj jaka ona jest, dotknij ją, zobacz jaką ma grubość sprawdź czy wydaje dźwięk, powąchaj ją, oceń ciężar.
3. Zabawa w czytanie; dzieci ujmują gazetę obiema rękami i czytają
artykułując dowolne sylaby (le, la lu...) i zmieniając natężenie głosu,
przyjmując różne pozycje w czasie czytania.
4. Zabawa ruchowa „W marcu jak w garncu” :
• Świeci słońce – dzieci spacerują wyprostowane, gazety kładą na głowie (to kapelusze, które chronią przed słońcem,
• Pada deszcz – dzieci nadal wyprostowane spacerują na palcach, gazeta uniesiona wysoko nad g łowami (to parasol chroniący przed deszczem),
• Kałuże – układamy gazety na podłodze, dzieci przeskakują obunóż
• Wiatr – kiedy zrywa się wiatr, dzieci z różnym natężeniem dmuchają na gazetę (wdech nosem – wydech ustami)
5. Zabawa ruchowa „Taniec” – taniec na gazecie w parach, na przerwę w
muzyce gazetę składamy na pół.
6. Ćwiczenia manualne – dzieci siadają na dywanie wydzierają z gazety paski w rytm muzyki, następnie zgniatają je formując kule.
7. Zabawa ruchowa „W marcu jak w garncu” c.d. :
• Spadł śnieg – dzieci ulepiły kulki śniegowe, podrzucają je i łapią
• „Wojna na śnieżki” – zachowując bezpieczeństwo dzieci celują i rzucają w siebie kulkami z gazet (śnieżkami)
8. Porządkowanie miejsca zabawy – celowanie kulkami z gazety do kosza.
9. Taniec na powitanie wiosny w „Gazetkowie” – dzieci ustawiają się w kole trzymając w każdej ręce jeden koniec kartki, w ten sposób tworzymy koło. Taniec do piosenki „Marcowe żaby”
zdjęcia:
http://pp26.kalisz.blizej.info/index.php?m=strona&id=66
SCENARIUSZ NR 2 – obszar I
Grupa Fioletowy Miś - różnowiekowa
Temat zajęć: Równowaga.
Prowadząca: Dorota Kobyłka.
Cele:
- ćwiczenie szybkiej reakcji na sygnał- przerwę w muzyce,
- ćwiczenie odbicia obunóż z miejsca w przód i tył,
- kształcenie umiejętności utrzymywania równowagi w utrudnionych warunkach chodu,
- doskonalenie biegu bez potrącania innych dzieci,
- czerpanie radości ze wspólnej zabawy.
Formy:
- praca z całą grupą.
Metody wg K. Wlaźnik:
- metoda zabawowo- naśladowcza.
Środki dydaktyczne:
- kolorowe szarfy utwór muzyczny „Wiosna” A. Vivaldiego, tamburyn, podkład muzyczny do masażyku „Baranki”.
Przebieg zajęcia:
1. Rozgrzewka.
Nauczycielka mówi dzieciom, że przygotowała dla nich ciekawą zabawę, jednak zanim zaczną się bawić, najpierw muszą się rozgrzać i rozruszać każdą część ciała.
- „Zaczynamy od dołu: najpierw ćwiczą palce u stóp, całe stopy, potem kolana, biodra, teraz palce u rąk, całe dłonie, łokcie, ramiona, teraz ruszamy całym tułowiem, idziemy wyżej- ćwiczy głowa i szyja, a na końcu oczka, nosek, buzia. Super!”
- „Rozruszaliśmy każdą część naszego ciała, jeszcze parę skłonów, obrotów i możemy się bawić.”
- „Słuchajcie chciałabym Was dzisiaj zaczarować. Mam tutaj ze sobą czarodziejską różdżkę, dzięki niej będziemy zamieniać się w różne rzeczy i poznawać jak to jest być czymś lub kimś innym.”
- „Najpierw przeniesiemy się w świat zwierząt i zobaczymy, jak to jest być jednym z nich. Jeśli przestanę grać na tamburynie wszystkie dzieci patrzą na mnie i zamieniają się w zwierzę, które pokażę.
- A więc zaczynamy. Biegamy po sali:
a) słoń- wolne, duże, głośne kroki, dzieci chodzą ociężale po sali tupiąc,
b) zając- dzieci kicają jak zajączki,
c) pingwiny- dzieci chodzą jak pingwinki noga przy nodze,
d) żabki- dzieci skaczą po sali,
e) wróbelki- dzieci fruwają po sali machają skrzydełkami i dzióbią paluszkiem o ziemię, udając, że szukają ziarenek,
f) rak- dzieci chodzą „rakiem” do tyłu,
g) wszystkie dzieci robią wężyka- dzieci ustawiają się w „wężyku” udają węża- syczą i idą za nauczycielką jeden za drugim.
2. Część główna.
a) ,,Skaczemy na lianach” – dzieci naprzemiennie unoszą ręce do góry, rozciągają całe ciało oraz próbują utrzymać równowagę.
b) ,,Marsz nad wodospadem” – dzieci chodzą po sali z uniesionymi, naprężonymi szarfami nad głowami.
c) ,,Przez kamyczek”- zabawa ruchowa z elementami skoku- ćwiczenie odbicia obunóż z miejsca w przód i w tył, dzieci na sygnał dźwiękowy wskakują do szarfy rozłożonej na podłodze.
d) ,,Przechodzimy przez kładkę” – dzieci przechodzą po szarfie rozłożonej na podłodze ustawiając stopę przy stopie.
e) ,,Zabawy w parku linowym” – dzieci zakładają na siebie szarfy i podskakują
z przysiadu podpartego.
f) ,,Szukamy kolegi” – dzieci biegają po sali i poszukują kolegi z takim samym kolorem szarfy.
3. Relaksacja.
„Baranki”- masażyk- zabawa uspokajająca, relaksacyjna - wyciszenie grupy, wytworzenie przyjaznej atmosfery.- dzieci siadają zwrócone bokiem do środka koła. Każdy ma przed sobą plecy innego dziecka. Każde dziecko wykonuje na plecach kolegi masażyk przy muzyce.
Nauczyciel dziękuje dzieciom za uczestnictwo w zajęciach.
zdjęcia:
http://pp26.kalisz.blizej.info/?m=strona&id=55
SCENARIUSZ NR 3 – obszar I
Grupa różnowiekowa: „Zielony miś”
RODZAJ ZAJĘCIA : Zabawy ruchowe prowadzone metodą ruchu rozwijającego W. Sherborne
Opracowanie: Agnieszka Piotrowska-Wieczorek
CELE OGÓLNE :
• wszechstronny rozwój sprawności i wydolności fizycznej oraz koordynacji ruchowej
CELE OPERACYJNE :
Dziecko:
• reaguje na sygnał
• współdziała z partnerem i grupą
• stosuje się do poleceń nauczyciela
• rozwija poczucie bezpieczeństwa i akceptacji swojego ciała
• odczuwa radość z podejmowanego wysiłku i wspólnej zabawy
FORMY ORGANIZACYJNE:
• praca indywidualna
• praca w parach
• praca z całą grupą
MIEJSCE ZABAWY : sala przedszkolna
PRZEBIEG:
I. Powitanie
1. W kręgu powitanie okrzykiem „Hej”
2. Powitanie różnymi częściami ciała (w parach) – dłońmi, łokciami, brzuchem, plecami, stopami
3. Spacer w parach – dzieci spacerują w parch po kole w rytm muzyki, chodzą na palcach, na pietach, małymi kroczkami, dużymi krokami, unosząc wysoko kolana
II. Ćwiczenia kształtujące świadomość schematu ciała i przestrzeni
1. Zabawa ze śpiewem „Głowa – ramiona” – dzieci pokazują tę część ciała, którą wymieniają w piosence. Z każdym powtórzeniem zwrotki – tempo piosenki przyspiesza.
2. Dzieci w siadzie skulnym, kręcą się dookoła osi w jedną i drugą stronę na pośladkach odpychając się rękami.
3. Dzieci w leżeniu na brzuchu obracają się dookoła osi w obie strony za pomocą rąk.
4. „Prowadzenie ślepca” – dzieci w parach spacerują po Sali. Jedno dziecko zamyka oczy i jest prowadzone przez drugie dziecko w różnych kierunkach.
III. Ćwiczenia „z” partnerem
1. „Przeciąganie” – dzieci w siadzie rozkrocznym twarzą zwrócone do siebie wykonują naprzemiennie skłony i leżenie (przeciąganie partnera).
2. „Kangury” – jedno z dzieci jest mama i tuli w ramionach swoje dziecko.
3. „Ławeczka” – dzieci przechodzą wokół, nad, pod partnerem, który przyjmuje pozycję w siadzie klęcznym podpartym.
4. „Wycieczka” - jedno z dzieci ciągnie po podłodze swojego partnera leżącego na plecach (zamiana w parze).
5. „Odpoczynek” – dzieci w parach siedzą do siebie zwrócone tyłem. Jedno dziecko wykonuje skłon, a drogie kładzie się na jego plecach.
IV. Ćwiczenia „przeciwko” z partnerem
1. „Przepychanki” – dzieci w siadzie tyłem przepychają się plecami.
2. „Odklejanie” – jedno dziecko leży na plecach, „przykleja się” do podłoża całym ciałem. Drugie klęczy obok niego i próbuje odkleić poszczególne części ciała, później stara się przewrócić partnera na brzuch lub chociaż poruszyć (zamiana ról).
V. Ćwiczenie w grupie
1. „Tunel” – wszystkie dzieci w klęku podpartym jedno obok drugiego. Jedno dziecko w utworzonym tunelu czołga się i staje na końcu tunelu, potem czołga się następne dziecko itd.
VI. Relaksacja
1. Dzieci leżą na plecach z zamkniętymi oczami. Wskazywanie ręką kierunku skąd słychać dzwoneczek.
2. „Relaks” -Dzieci odpoczywają w pozycji leżącej, w tle słychać muzykę relaksującą. Wykonywanie głębokich wdechów nosem oraz wydechów ustami.
zdjęcia:
http://pp26.kalisz.blizej.info/index.php?m=strona&id=65
SCENARIUSZ NR 4 – obszar I
Grupa Fioletowy Miś – różnowiekowa
Temat zajęć: Zdobywanie szczytów.
Prowadząca: Dorota Kobyłka.
Cele:
- ćwiczenia wzmacniające duże partie mięśniowe,
- ćwiczenia usprawniające koordynację wzrokowo - ruchową,
- kształcenie umiejętności utrzymywania równowagi w utrudnionych warunkach chodu,
- doskonalenie biegu bez potrącania innych dzieci,
- czerpanie radości ze wspólnej zabawy.
Formy:
- praca z całą grupą.
Metody wg K. Wlaźnik:
- metoda zabawowo- naśladowcza.
Środki dydaktyczne:
- tamburyn, podkład muzyczny z muzyka relaksacyjną, sprzęt sportowy – tor przeszkód,
Przebieg zajęcia:
1. Rozgrzewka.
Nauczycielka mówi dzieciom, że przygotowała dla nich ciekawą zabawę, na sprzęcie sportowym, jednak zanim zaczną się bawić, najpierw muszą się rozgrzać i rozruszać każdą część ciała.
- „Zaczynamy od dołu: najpierw ćwiczą palce u stóp, całe stopy, potem kolana, biodra, teraz palce u rąk, całe dłonie, łokcie, ramiona, teraz ruszamy całym tułowiem, idziemy wyżej- ćwiczy głowa i szyja, a na końcu oczka, nosek, buzia. Super!”
- „Rozruszaliśmy każdą część naszego ciała, jeszcze parę skłonów, obrotów
i możemy się bawić.”
- „Najpierw przeniesiemy się w świat zwierząt i zobaczymy, jak to jest być jednym z nich. Jeśli przestanę grać na tamburynie wszystkie dzieci patrzą na mnie i zamieniają się w zwierzę, które pokażę.
- A więc zaczynamy. Biegamy po sali:
a) słoń- wolne, duże, głośne kroki, dzieci chodzą ociężale po sali tupiąc,
b) zając- dzieci kicają jak zajączki,
c) pingwiny- dzieci chodzą jak pingwinki noga przy nodze,
d) żabki- dzieci skaczą po sali,
e) wróbelki- dzieci fruwają po sali machają skrzydełkami i dzióbią paluszkiem o ziemię, udając, że szukają ziarenek,
f) rak- dzieci chodzą „rakiem” do tyłu,
g) wszystkie dzieci robią wężyka- dzieci ustawiają się w „wężyku” udają węża- syczą i idą za nauczycielką jeden za drugim.
2. Część główna.
a) ,,Przechodzimy po torze przeszkód na sprzęcie sportowym” – dzieci naprzemiennie wchodzą po drabinkach wspinając się na przeszkodę, wzmacniają mięśnie nóg.
b) ,,Marsz przez rzekę” – dzieci przechodzą po ruchomej równoważni, układając stopę, przy stopie.
c) ,,Wpinanie się na szczyt góry”- dzieci wspinają się po drabince na najwyższy szczyt przeszkody, ćwiczą koordynację wzrokowo ruchową.
d) ,,Zjazd z ogromnej góry” – dzieci zjeżdżają w sanie prostym po ostatniej części toru przeszkód – po zjeżdżalni.
3. Relaksacja.
Dzieci kładą się na dywanie, a nauczyciel przeprowadza zabawę relaksacyjną – opowiadanie relaksacyjne przy cichym podkładzie muzycznym.
Nauczyciel dziękuje dzieciom za uczestnictwo w zajęciach.
zdjęcia:
http://pp26.kalisz.blizej.info/?m=strona&id=56
SCENARIUSZ NR 5 – obszar I
1. Grupa: „Biały Miś” (2, 3 latki)
2. Data: 03.03.2014
3. Opracowanie i prowadzenie: Wiesława Filipiak, Anna Dmytrów
4. Temat zajęcia: „W marcu jak w garncu” – opowieść ruchowa
5. Cele ogólne:
rozwijanie umiejętności ruchowych
integrowanie dzieci ze środowiskiem przedszkolnym
tworzenie przyjaznej atmosfery we wspólnej zabawie
6. Cele szczegółowe (dziecko):
ilustruje muzykę ruchem z wykorzystaniem kolorowych chusteczek
reaguje na sygnał podczas zabawy orientacyjno - porządkowej
naśladuje świecące słońce, padający deszcz i wiejący wiatr
omija i wskakuje w kałuże (obręcze)
wykonuje ćwiczenia oddechowe: wdech nosem, wydech ustami
7. Metody pracy:
czynna:
zadań stawianych do wykonania
samodzielnych doświadczeń
słowna:
polecenia
instrukcje
pochwały
oglądowa
pokaz
obserwacja
Przebieg:
1.„Witaj Pani Wiosno” - zabawa przy muzyce z chusteczkami
Chętne dziecko zakłada wianek, jest „Panią Wiosną”. Dzieci tańczą z kolorowymi chusteczkami wokół „Pani Wiosny”.
2.„Wiosenny wietrzyk” – zabawa naśladowcza
Dzieci dmuchają na chustki, poruszają nimi naśladując powiew wiatru.
3.„Słońce świeci, deszczyk pada”- ćwiczenie orientacyjno - porządkowe z krążkami
Dzieci unoszą krążki nad głowę wyobrażając sobie, że pada deszcz. Spacerują, a następnie okręcają się i chronią przed słońcem. Unoszą ręce w górę naśladując padający deszcz.
4.„Kałuże” – zabawa skoczna z obręczami
Dzieci spacerują po sali omijając kałuże (obręcze). Następnie każde dziecko wskakuje
w kałuże.
5. „Odpoczynek” - ćwiczenia oddechowe
Dzieci kładą się na dywanie (na trawie) zamykają oczy i słuchają śpiewu ptaków (z płyty CD). Następnie kilkakrotnie wykonują powolny wdech nosem i wydech ustami.
Podziękowanie za wspólną zabawę.
Zdjęcia:
http://pp26.kalisz.blizej.info/?m=strona&id=52
Inne działania: